Şehirler bulundukları coğrafyalarda küresel ağları inşa ederler. Kardeş belediye protokolü kurmak, bölge kalkınması ve işbirliğinin arttırılması açısından anlamlıdır. Uluslararası Kamu Diplomsisi ile İşbirliğinde Olmak, Kültürden ticarete, işbirliğinden tecrübe paylaşımına kadar gücü ikiye katlamak, Uluslararası Kamu Diplomsisi ile İşbirliğinde Olmak, Kardeş belediye protokolü imzalayarak farklı ülkelerdeki, Farklı kentlerin temsilcilerini buluşturmak, İş adamlarını bir araya getirmek ve proje geliştirmeleri için teşvik etmek, Gelişen ticaretle birlikte istihdam yaratmak, Bölgenin gelir düzeyini arttırmak. Uluslararası Kamu Diplomsisi ile İşbirliğinde Olmak, Gönüllü işbirliği projeleri ile ortak bir amaç belirlemek, şehir ve bölge yurt dışı tanıtımı gerçekleştirmek, Çevre kaynaklarının hedefler doğrultusunda kullanımını sağlamak. Uluslararası Kamu Diplomsisi ile İşbirliğinde Olmak, Şehir ekonomisine uygun heyet ziyaretleri gerçekleştirerek fuarlar düzenlemek, Konser, Sergi , Festival gibi kültürel faaliyetler düzenlemek, Kamu diplomasisinin ekonomik altyapısını oluşturmak.
ATiK Tanıtım Videosu
Belediyeler Dostluk Grubu
ATİK Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi 2021 yılı içerisinde Türkiye’de gerçekleştirilen uluslararası en büyük katılımlı Türkiye’de Afrika yatırım Forumunu düzenledi.

ATİK Uluslararası ekonomi politikasının yeni yöneliminden yola çıkarak, yeni ekonomik vizyonun gerçekleşmesine kendi yöntemiyle  İstanbul Pulman Otel Kongre Merkezi’nde Afrika ülkelerinden çok sayıda iş insanının katılımıyla büyük katılımlı İş Forumu gerçekleştirdi.

Farkındalık, başarının anahtar bileşenidir. ...

 

Değerli Misafirlerimiz,

ATİK Türkiye Afrika Uluslararası İş Forumumuza;
Afrika'dan Gambiya Cumhurbaşkan Yardımcısı Dr. Isatou TOURAY, Afrika Ülkeleri Ticaret Kuruluşları, Afrika Ülkeleri İş Kadınları Dernekleri, Gambia Tarım Bakanı Han Amne Fabureh, Gambia Sağlık Bakanı  Dr. Ahmed Lamin başta olmak üzere, Afrika'nın en seçkin devlet erkanı,

Afrika'nın en mümtaz bürokrasisi ve Basın Mensupları,
Avrupa'nın en seçkin kuruluşlarından olan AWorldPress  ve  Haxsa Group,

Türkiye'den ise;Ülkesine ve ülküsüne sadakatle bağlı olan çok kıymetli İş Camiamızın 

ATİK ailesinin kıymetli mensupları,

Dünyaya açılan pencerimiz, kulağımız ve gözümüz olan Basınımızın güzide insanları davetimize katıldı. 

Öncelikle, kısa adı ATİK olan, Avrupa Ticaret ve İşbirliği Konseyi'mizin İstanbul Pulman Otel Kongre Merkezi/Türkiye'de organize ettiği "ATİK AFRİKA İŞ FORUMUNA" katılımlarınızdan ötürü bizi onurlandırdığınız için şükranlarımı sunuyorum.

Sağ olun var olun, iyiki varsınız...

Malumunuz üzere, son 1,5 yıldır insanlığın gündemini belirleyen pandemi bu değişimi sağlamıştır. Salgın hastalık küresel sistemdeki açıkları ve yapısal sıkıntıları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ekonomiden ticarete kadar çok geniş yelpazede salgının artçı sarsıntılara maruz kalıyoruz.

Pandemi kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirdiğimiz çalıştayımız, salgın hastalık sürecinde tüm insanlığın yaşamış olduğu olumsuzluklara rağmen, ATİK Afrika Türkiye Yatırım Forumumuza, çok sayıda Afrika ülkesi katılım sağlamıştır. Bu pandemi sürecinde, dünyanın en büyük  organizasyona imza atan Konseyimiz, başarı çıtasını yükseltmeye devam etmektedir. Bilvesileyle emeği geçen ekibime ve bütün ATİK ailesine teşekkür ediyorum. ATİK BİZİZ, BİZSE ATİK... Bu meyanda; sen ben yok, biz varız...

Değişen ve gelişen dünyanın tüm parametlerini takip eden, ATİK UEMP Konseyi'mizin sadece iş yatırım toplantıları yapması tek başına yeterli görmediğimiz için, özellikle dünya ülkelerinin kaydadeğer yetkilileri ile dostluk ve güvene dayalı, samimi ve içten iletşimler kurmaktayız. Bu manada;Konseyimizin Genel Başkanı olarak Afrika'dan teşrif eden tüm misafirlerimizi hitaben kurmuş olduğum şu sözler ile aramızda gönül köprüleri inşaa ettik!

Selam olsun! bir zamanlar Türk'ün mührünün olduğu, bugünde Türk devletinin Tika kurumu başta olmak üzere, ATİK Afrika Konseyimiz ile tarihi ve kültürel bağlarımızın devam ettiği gönül coğrafyamız Afrika'ya ve Afrika'nın güzel insanlarına selam olsun!

Afrikalı protokolümüz başta olmak üzere, tüm protokol ve katılımcılarımıza en kalbi duygularımla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Rengimiz farklı olsa da aynı duyguları taşıyan, aynı ruh iklimine sahip olan, ilk insan Adem babanın çocuklarıyız hepimiz...

Unutmayınız ki, Ülkemizde de ecdadımız Osmanlı Devleti döneminde, Sakarya'ya ve Ege Bölgemize gelen soydaşlarınız, Afrikalı kardeşlerimiz var. Bugün onlar ile akrabalık ve dostluk ilşkilerimiz en güzel şekilde sürmektedir.

Yani siz, ne kadar Afrikalı iseniz bizde o kadar Afrikalıyız. Biz ne kadar Türk isek, sizde o kadar Türksünüz. Çünkü tarihi ve kültürel bağlarımız var.

İşte bu sebeple ;Sizleri güzel İstanbul'da misafir etmenin ve görmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz, şeklindeki yapmış olduğumuz karşılıklı konuşmalarımız sonucunda, Afrikalı misafirlerimiz ile dostluk ve güvene dayalı yeni gönül köprüler kurmanın mutluluğunu yaşamaktayız...

Kıymetli dostlarım,

Şimdi geldik asıl meselemize..

 

ATİK güçlendikçe Girişimci üyelerimizde güçlenecek. Biz güçlendikçe girişimcilerimizin dertlerine derman olacağız. Bu manada bizde, yani kısa adı ATİK olan Sivil Toplum Kuruluşu olarak üzerimize düşeni yapmak için GELİYORUZ!

ATİK, pragmatik ve dinamik düşünce yapısı ile sıradan bir Sivil Toplum Kuruluşu olmadığını bir kez daha ispatlamış ve farkındalık tesis etmiş olan kurumsal bir STK'dır. 

Dünya kamuoyunda büyük ses getirdiği bu görkemli çalıştıyamızın, Uluslarası etkinlik açısından önemi ve kısaca sonuç bildirgemiz şudur;

 

*ATİK Afrika Türkiye Yatırım Forumumuz da Afrikalı devlet yetkilileri ile İş İnsanlarının, Türkiye ve farklı ülkelerde bazı sektörlerde yatırım yapmaları konusunda beklentileri olduğunu ifade ettiler. Tarım, gıda, alt ve üst yapı, enerji v.b...

*Afrikalı dostlarımızın, bu taleplerini tam manada karşılayabilmemiz için, güvenlik başta olmak üzere, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin Uluslararası standartlarda olması konusunda tavsiyelerimiz oldu. 

*ATİK, Türk ve Afrikalı iş dünyasını bir araya getirmek suretiyle bazı işadamlarımızla, karşılıklı Ekonomik ve Ticaret İşbirliği antlaşmaları yapması sonucunda, Türkiye’ye  ve işadamlarımıza karınca kararınca faydalı olabilmenin hazzını yaşamakla birlikte hedeflerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz.

Neticeten, her başarının üzerimize daha fazla sorumluluk yüklediğinin bilincindeyiz. Bundan sonra başka bir ülke ile düzenleyeceğimiz "Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Forumu " toplantımızın daha detaylı ve daha profesyonel  olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Çalıştayımızın sonunda,yerli ve yabancı tüm konuklarımızın organizasyonumuzla alakalı, iltifatlarına mazhar olduk. Sağ olsunlar... 

Marifet iltifata tabidir sözüne binaen, ATİK ailesi olarak, iltifatları ile bizleri şereflendiren tüm katılımcılarımıza, sonsuz saygı ve hürmetlerimi sunarım. 

ATİK BİZİZ, BİZSE ATİK... 

LÜTFEN BİZİ TAKİP DEVAM EDİN... 

HER ŞEY DAHA İYİ OLACAK... 

Değerli Girişimci Dostlarım, 

Sözlerimi burada son verirken;Büyük Atatürk’ün şu veciz sözü ile noktalamak istiyorum. “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” sözünü rehber edinerek; laf üretmek yerine üretime daha çok katkıda bulunmalı; yenilikçi, üretken ve rekabetçi bir ekonomi tesis edip, bağımsızlığımızı teminat altına almalıyız.

Başarı serüvenine bir yenisini ekleyen KONSEYİMİZ ATİK için bu yeterli mi? Elbette değil. Daima ileri... Mühim olan başarıyı zirveye taşımak değil, hedeflerimiz doğrultusunda daima bir adam ileri gidebilmektir aslonan... 

Yolumuz, bahtımız ve geleceğimiz aydınlık olsun.

Senle bir fazla sensiz bir eksiğiz. Bu duygu ve düşüncelerimle, tüm girişimci dostlarımı ve ATİK ailesini en derin kalbi duygularımla selamlar, saygı ve hürmetlerimi sunarım. 

Aziz Şahin
ATİK Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi Genel Başkanı

 

USA ATİK Tanıtım Videosu

Başbakan Erdoğan'ın Polonya temasları paylaşan: asgrouptr
Belediyeler Dostluk Grubu
ABD ATiK Ticaret ve İşbirliği Konseyi internet sitesi ASEL Kurumsal Hizmetler tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2015 ASEL A.Ş.